Nabízené druhy

Smrk ztepilý

Picea abies

Původem ze Skalnatých hor Severní Ameriky, do Čech byl přivezen v roce 1910. Při správné péči vydrží i v teplejším bytě až do „Tří králů“. Jehlice 2 – 3 cm dlouhé 1 mm široké a tuhé. Ostře zašpičatělé, velká barevná rozmanitost, jehličí od tmavozelené až po stříbrné. Jehlice jsou silně pichlavé.

Obecná zajímavost: Díky jeho rezonančním vlastnostem se nejčastěji z jeho dřeva vyrábějí vrchní desky smyčcových (housle) a strunných (kytary) nástrojů.

Smrk pichlavý

Picea pungens

Původem ze Skalnatých hor Severní Ameriky, do Čech byl přivezen v roce 1910. Při správné péči vydrží i v teplejším bytě až do „Tří králů“. Jehlice 2 – 3 cm dlouhé, tuhé, ostře zašpičatělé, velká barevná rozmanitost, jehličí od tmavozelené až po stříbrné. Jehlice jsou silně pichlavé.

Obecná zajímavost: V severních oblastech Ruska obvykle nezamrzá protože raší pozdě. Lépe zvládá znečištěné ovzduší.

Jedle kavkazská

Abies nordmanniana

Původem z Kavkazu, objevil ji v roce 1836 německý přírodovědec Alexandr Nordmann. Do Čech převezena v roce 1845. Díky své kráse, trvanlivosti a pravidelnému růstu je královnou mezi vánočními stromky. Výhodou je schopnost udržet jehlice dlouhou dobu i v teplých místnostech….

Obecná zajímavost: Ačkoli dřevo pro stavebnictví nemá tak dobré vlastnosti než u jiných jehličnanů, používá se častěji na výrobu celulózy a také lépe zvládá znečištěné ovzduší.

Jedle ojíněná

Abies concolor

Pochází ze západu USA, do Čech přivezena asi v roce 1872. Na kmeni má pryskyřičné kanálky a po rozemnutí voní i jehlice. Mezi jedlemi vyniká délkou srpovitě zahnutých jehlic, které dorůstají 4 – 7 cm, mají z obou stran modrozelenou až šedavou barvu.

Obecná zajímavost: Dřevo se používá na dveře, bedny či překližky. Domorodí Američané jej využívali v medicíně (koupel odvaru z jehlic, čaj)

Jedle obrovská

Abies grandis

Pochází ze západu USA, do Čech přivezena asi v roce 1872. Na kmeni má pryskyřičné kanálky a po rozemnutí voní i jehlice. Mezi jedlemi vyniká délkou srpovitě zahnutých jehlic, které dorůstají 4 – 7 cm, mají z obou stran modrozelenou až šedavou barvu.

Obecná zajímavost: Ačkoli se může vyskytovat i v 1800 m. n. m. tak nejvyšších výšek dosahuje v úrovni moře, kde strom nemá problém překonat výšku 60m.

Borovice černá

Pinus nigra

Pochází z jihu Evropy. Do Čech přivezena v roce 1824. Stromek je to dekorativní, obvykle sytě zelený. Vůči borovici lesní působí mohutněji a netrpí tolik křivým růstem. Jehlice jsou 8 – 15 cm dlouhé, větve pevné.

Obecná zajímavost: Často se vysazuje aby chránila jiné rostliny před větrem. Dobře snáší sucho.

Borovice lesní

Pinus sylvestris

Klasický vánoční stromek. V současné době její obliba klesá díky borovici černé, která ji svými dlouhými jehlicemi odsouvá do pozadí. Jehlice 3 – 8 cm, šedo nebo světle zelené, koruna pravidelně kuželovitá

Obecná zajímavost: Nejstarší strom tohoto druhu má přes 750 let. Dřevo má dobrou výhřevnost a také se používá na výrobu pražců.

Douglaska tisolistá

Pseudotsuga menziesii

Původ ze Severní Ameriky. Je to světlomilný druh, který má jemné větvení. Při pěstování vyžaduje mnoho práce při častém tvarování. Výhodou je vůně po citrusech.

Obecná zajímavost: Má (pokud je to možné) oproti jiným jehličnanům hluboké kořeny. Je (měření z roku 2014) nejvyšším stromem v ČR s výškou 64 m.